tren

Web Sitenizin Mobil Hızı İçin 9 Öneri

Web Sitenizin Mobil Hızı İçin 9 Öneri

Web Sitenizin Mobil Hızı İçin 9 Öneri

Son zamanlarda mobil hızınızı test ettiniz mi? Web sitenizin sıralamaları nasıl? Yavaş bir web tasarımı mobil kullanıcıları kaçırmanıza sebep olabilir. Web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, web sitenizin tüm cihazlarda mümkün olduğunca hızlı yüklendiğinden emin olmalısınız. Web Sitenizin Mobil Hızı

İlk olarak mobil hızınızı test etmelisiniz. Daha sonra web sitenizin performansınız arttırabilecek ve kullanıcılarınızın web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayabilecek bazı önerileri uygulayabilirsiniz.

1. Görselleri Optimize Edin

Görselleri Optimize Edin

Web sitelerinin hızlarıyla ilgili en büyük problemlerden biri; görsellerin boyutlarıdır. Bir sayfada, indirilen verilerin büyük bir çoğunluğunu görseller oluşturur. Görsel formatlarıyla oynayarak ve onları doğru bir şekilde kaydederek, web sitenizin yüklenme hızını arttırabilirsiniz.

Görselleri optimize etmenin en kolay yolu, onların üzerinde henüz yükleme yapmadan çalışmaktır. Görselleri gerekli boyutlarda kesin ve onları içerik yönetim sisteminize eklemeden önce “web için” kaydedin. Daha sonra görsellerinizi mümkün olduğu kadar sıkıştırın. Web Sitenizin Mobil Hızı

2. Hosting Seçimi

Hosting seçimi

En ucuz hosting planı her web tasarımı için uygun olmayabilir. Yavaş hosting, genellikle düzenli biçimde gelişen ama hosting planlarında yükseltme yapmayan web sitelerinde sıklıkla görülen, gizli bir problemdir.

Hosting planlarınızın hız için geliştirildiğinden emin olmak için, tercihinizi özel sunucu seçeneklerine göre yapmalısınız. Eğer daha bütçe dostu bir şeye ihtiyacınız varsa, en iyi seçenek VPS hosting olacaktır. Bu durumda hosting’i, özel sunucu (server) kaynaklarıyla paylaşırsınız. Web Sitenizin Mobil Hızı

Video içerikler gibi yüklenme düşmanlarını düşünmelisiniz. Mümkün Bu dosyaları mümkün olduğunca harici araçlar yoluyla kullanmalısınız. Bunun için YouTube gibi platformlar kullanılabilir. Dilerseniz bu dosyaları web sitenizin içeriklerine eklemek yerine asıl konumlarına link vererek de kullanabilirsiniz.

3. JavaScript

Java script

Web tasarımınızdaki birçok havalı efektin kaynağı JavaScript ve bundan tamamen kaçmanın pek fazla yolu yok.

Web sitenizin mobil kullanıcılar için yavaş yüklenmesini istemiyorsanız, JavaScript’i nasıl kullandığınıza dikkat etmelisiniz.

  • JavaScript’i dosyaların en altında konumlandırın: Tarayıcılar, JavaScript yüklenirken diğer elemanları yüklemezler. Bu problemi çözmek için JavaScript komutlarını -mümkünse- sayfanın en altına taşımalısınız. Bu şekilde ilk olarak HTML içerikleri görüntülenecektir. Eğer gerekliyse, kullanıcıların daha çok veri yüklendiğini anlaması için tasarıma görsel ipuçları ekleyebilirsiniz.
  • Optimize edin: Daha küçük dosyalar daha hızlı yüklenir. Bu kural tasarımınızın kodları için de geçerlidir.

4. Lazy Load Tekniğini Kullanın

Lazy Load Tekniğini Kullanın

Bu teknik web sitenizde, ilk olarak ekrandaki içeriklerin, daha sonra geri kalanların yüklenmesini sağlar. Aslında içeriklerin yukarıdan aşağıya doğu yüklenmesi daha mantıklı gelebilir ama hız ve arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda Google bu seçeneği daha çok seviyor. Web Sitenizin Mobil Hızı

5. “Önbelleğe Alma”

Google’a göre: Önbelleğe alma; tarayıcının, kullanıcının sıklıkla görüntülediği dosyaları belirli bir süre için depolamasını sağlar. Önbelleğe alma kullanıldığında, bir sonraki sayfa yüklenmeleri çok daha hızlı olacaktır.

Önbelleğe almanın etkinleştirilmesi, sayfa hızının arttırılması konusunda en çok önerilen seçenektir. Kullanıcılar bunun için minnettar olacaktır.

6. Yönlendirmelerden Vazgeçin

Web sitenizde ne kadar yönlendirme olduğunu biliyor musunuz? Tabii ki bazı açılardan bakıldığında yönlendirmeler yararlıdır diyebiliriz ama web sitenizin hızından bahsediyorsak, bunlardan vazgeçmeniz gerekebilir. Yönlendirmeler konusunda alınabilecek en doğru karar: Web sitenizdeki gereksiz yönlendirmelerden kurtulun.

Şu an için en büyük hız düşmanı -kullanıcıları güncel olmayan sayfadan, yeni versiyona yönlendiren- 301 yönlendirmeleri. İçeriklerinizi ve bu eylemin gerekli olup olmadığını düşünün. Web sitenizin hızını arttırmak istiyorsanız, yönlendirmeleri kontrol etmenizde fayda var. Web Sitenizin Mobil Hızı

7. Dokunmatik Gecikmelerini Kaldırın

Dokunmatik Gecikmelerini Kaldırın

Mobil cihazlarda, web sitesi içinde bir şeylere tıkladığınız an ile eylemin gerçekleşmesi arasında -kısa da olsa- bir gecikme olduğunu fark ettiniz mi? Aslında bu gecikme, cihazların çift tıklamayı anlayabilmesi için geliştirildi. Tabii çift tıklamanın modasının geçmesiyle birlikte bu gecikmeleri kaldırma ihtiyacı ortaya çıktı.

Performans farkı gerçekten çok büyük! Eylemlere seri olarak cevap veren bir kullanıcı arayüzü (UI), kullanıcıların butona basıp cevap beklemeleri yerine, arayüzü güvenle kullanabilmelerine olanak veriyor. -Jake Archibald, Google.

8. Progressive Web Uygulamalarını (PWA) Düşünün

PWA’lar; indirilmeye ihtiyaç duymayan, uygulama gibi çalışan web siteleridir. Eğer web sitenizde bol miktarda etkileşimli içerik ve dinamik özellik varsa, bir PWA size bu konuda yardımcı olabilir. PWA’ların güzel tarafı; bunları web siteleri gibi arayabilirsiniz ve indirme veya güncelleme gibi ihtiyaçlar bulunmaz. Ayrıca PWA’ları çevrimdışı olarak da kullanabilirsiniz ve önbelleğe alma metodu kullanıldığı için inanılmaz hızlılardır.

PWA’ların tek zorlayıcı kısmı, yalnızca programcıysanız bu seçeneği kullanabilirsiniz, bir web sitesi yapma uygulaması ile bunları yapmanız mümkün değildir. Eğer web sitenizde devamlı değişen içerikler varsa, mümkün olan en yüksek hıza ulaşmak için bu seçeneği değerlendirmenizde fayda var.

9. Bütün Eklentileri Silin

Bütün Eklentileri Silin

Eklentiler, bir web sitesini fonksiyonel yapma konusunda oldukça önemli bir yere sahip ama bulması ve yüklemesi çok kolay olduğundan, birçok web sitesi arka planda çalışan onlarca gereksiz eklentiye sahip.

Eklentiler, tasarıma ağırlık ve kod eklerler. Daha fazla eklenti, kullanıcının tasarımı görmeden önce indirmesi gereken daha fazla şey olduğu anlamına gelir ve bu durum web sitenizi yavaşlatır.

Yalnızca “gerçekten” kullandığınız eklentiler kalsın. Geri kalan her şeyi devre dışı bırakıp, silin. Daha sonra kullandığınız eklentilerin güncel olup olmadığını kontrol edin. Güncel olmayan, desteklenmeyen veya yanlış ayarlanmış eklentiler hız düşmanlarıdır. Web Sitenizin Mobil Hızı

Web Sitenizin Mobil Hızını Arttırmak İçin 9 Öneri
29.04.2022
247
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ömer
Ömer
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.